4 informacje o wizycie marszałka w powiecie kłodzkim

Na moje zaproszenie do powiatu kłodzkiego przyjechał Jerzy Michalak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, który odpowiada za infrastrukturę. Głównym celem roboczej wizyty było pokazanie problemów na drogach wojewódzkich w powiecie kłodzkim oraz reaktywacja linii kolejowej Kłodzko – Lądek-Zdrój – Stronie Śląskie. Byliśmy w Nowej Rudzie, Lądku-Zdroju i Stroniu Śląskim. Oto niektóre ze spraw, które poruszyliśmy podczas wtorkowej wizyty

_DSC_0911

1. Bezpieczna obwodnica

Na skrzyżowaniu ul. Sokola z obwodnicą w Nowej Rudzie – Drogosławiu dochodzi do częstych kolizji. W tej sprawie interweniowałem kilkukrotnie. Wspólnie z marszałkiem oraz mieszkańcami próbowaliśmy znaleźć optymalne rozwiązanie trzech problemów: nadmiernej prędkości samochodów wjeżdżających na skrzyżowanie, złej widoczności dla kierowców wyjeżdżających z ul. Sokola oraz przechodzeniu pieszych w niebezpiecznych miejscach zamiast po pasach. Mieszkańcy zwrócili też uwagę na złe odwodnienie ul. Sokola (droga powiatowa).
Nie jest to droga wojewódzka, ale wkrótce skieruję odpowiednie pismo do Starostwa Powiatowego, które zarządza trasą. Kilka lat temu przebudowa odcinka od skrzyżowania z ul. Świdnicka do obwodnicy została bowiem sfinansowana z budżetu województwa dolnośląskiego.

Julian Golak i Jerzy Michalak podczas oględzin mostu i kładki nad ____
Julian Golak i Jerzy Michalak podczas oględzin mostu i kładki  we Włodowicach

2. Uszkodzony most we Włodowicach

Kładka dla pieszych przy drodze wojewódzkiej w okolicach skrzyżowania we Włodowicach jest uszkodzona i zamknięta od dłuższego czasu. Piesi zmuszeni są przechodzić wydzielonym z drogi fragmentem jezdni. Po moich wcześniejszych interwencjach sporządzono wstępny  kosztorys, według którego naprawa kładki miała pochłonąć nawet milion złotych. Z analiz prawnych wynikało jednak, że remontu nie może dokonać Samorząd Województwa. Również wójt gminy Nowa Ruda nie była zainteresowana  przeprowadzeniem tego remontu na koszt Gminy. Mam nadzieję na jak najszybsze rozwiązanie problemu i doprowadzenie do sytuacji, w której użytkownicy zarówno zmotoryzowani jak i piesi będą czuć się bezpiecznie.

 

Julian Golak, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i Jerzy Michalak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego zachęcają do rewitalizacji dworca kolejowego w Lądku-Zdroju
Julian Golak, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i Jerzy Michalak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego zachęcają do rewitalizacji dworca kolejowego w Lądku-Zdroju.

3. Dworzec kolejowy w Lądku-Zdroju

Dwa lata temu obiecałem reaktywację linii kolejowej z Kłodzka przez Lądek-Zdrój do Stronia Śląskiego. Burmistrz tej ostatniej miejscowości przejął  i wyremontował dworzec kolejowy, dzięki czemu obiekt jest gotowy do przyjazdu turystów podróżujących koleją. Niestety w Lądku-Zdroju budynek dworca jest od lat nieczynny i z roku na rok jest w gorszym stanie. Wspólnie z marszałkiem Michalakiem, samorządowcami i działaczami społecznymi rozmawialiśmy na temat możliwości rewitalizacji.

Stronie Śląskie
Rozmowa o problemach i planowanych inwestycjach gminy Stronie Śląskie.

4. Inwestycje Stronia Śląskiego

W Stroniu Śląskim wspólnie z burmistrzem Zbigniewem Łopusiewiczem rozmawialiśmy o planowanych inwestycjach w gminie, takich jak: przebudowa poszkolnego budynku i rozbudowa kompleksu krytego basenu. Również duże zainteresowanie wzbudziło odkrycie nowych tras podziemnych w Jaskini Niedźwiedziej i udostępnienie ich turystom, podkreślono potrzebę remontu drogi wojewódzkiej.  Zadeklarowaliśmy pomoc w realizacji zamierzonych inwestycji. Odwiedziliśmy również Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury, czyli wzorcowo zrewitalizowany obiekt dworca kolejowego.

Powiedz o tym swoim znajomym: