Nowe fakty o reaktywacji linii kolejowej Kłodzko – Lądek-Zdrój – Stronie Śląskie

Z mojej inicjatywy odbyło się dzisiaj spotkanie w nieczynnym dworcu kolejowym w Lądku-Zdroju. Razem z Jerzym Michalakiem, wicemarszałkiem województwa dolnośląskiego, samorządowcami i mieszkańcami zachęcaliśmy burmistrza tego miasta do zaangażowania się wzorem gminy Stronie Śląskie w kompleksowy remont i ponowne zagospodarowanie obiektu. Budynek należy do Polskich Kolei Państwowych, jednak aby przywrócić mu świetność niezbędne jest zaangażowanie się władz miasta oraz lokalnej społeczności.

 

Dworzec w Lądku-Zdroju
Dwa lata temu obiecałem reaktywację linii kolejowej Kłodzko – Lądek-Zdrój – Stronie Śląskie. Jako Sejmik przeznaczymy na tą inwestycję ok. 15 mln zł.

1.Coraz bliżej reaktywacji

W ostatnich kilkunastu dniach w kolejnych ważnych spotkaniach uwzględniono przywrócenie połączeń pasażerskich na trasę Kłodzko – Lądek-Zdrój – Stronie Śląskie. Finalizacji dobiegają rozmowy z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi SA, które zarządzają infrastrukturą. Oznacza to, że do reaktywacji połączenia jest już bardzo blisko. Jako Samorząd Województwa Dolnośląskiego chcemy przeznaczyć ok. 15 mln zł na remont trasy. Pozwoli to na ponowne uruchomienie przewozów pasażerskich. Będą je obsługiwać nowoczesne szynobusy Kolei Dolnośląskich. Zostaną one zakupione decyzją Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Pierwszy z nich może wyjechać na trasę za ok. 2- 3 lata. Będzie on posiadał m.in. klimatyzację, system informacji pasażerskiej oraz ułatwienia dla rowerzystów, narciarzy i osób niepełnosprawnych.  Co ważne, czas przejazdu będzie konkurencyjny do samochodu. Chcemy połączyć drogą kolejową Wrocław z uzdrowiskiem i atrakcjami turystycznymi gminy Stronie Śląskie.

Julian Golak, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i Jerzy Michalak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego zachęcają do rewitalizacji dworca kolejowego w Lądku-Zdroju
Julian Golak, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i Jerzy Michalak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego zachęcają do rewitalizacji dworca kolejowego w Lądku-Zdroju

2. Czas na dworce

Uważam, że oprócz inwestycji w samą linię, ważna jest także rewitalizacja dworca kolejowego w Lądku-Zdroju. Jest on zabytkiem z ponad 100-letnią historią, ale z roku na rok jego stan jest coraz gorszy. Jego właścicielem podobnie jak w całej Polsce jest PKP SA, które jednak nie ma pieniędzy na remonty budynków, szczególnie tych położonych w małych miejscowościach. Część z gmin uznaje jednak, że obiekty te są istotne dla dobrego wizerunku miejscowości – to właśnie dworzec jako pierwszy widzą pasażerowie po wyjściu z pociągu. Jedną z takich gmin jest Stronie Śląskie. Burmistrz Zbigniew Łopusiewicz pięć lat temu przejął budynek i zainwestował ok. 5 mln zł w celu stworzenia w nim Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury. Zachowana została również funkcja dworcowa, tj. poczekalni i odpowiedniego wyjścia na peron. Uważam, że podobne rozwiązanie byłoby optymalne także w przypadku budynku w Lądku-Zdroju.

_DSC_0943

3. Wizja lokalna w poczekalni dworca

Aby zachęcić władze Lądka-Zdroju do zaangażowania się w rewitalizację dworca zorganizowałem dzisiaj w obiekcie wizję lokalną. Wzięli w niej udział oprócz mnie i wicemarszałka Jerzego Michalaka także Roman Kaczmarczyk – burmistrz Lądka-Zdroju, Zbigniew Łopusiewicz – burmistrz Stronia Śląskiego, Warcisław Martynowski prezes Stowarzyszena Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej, który jest autorem jednej z koncepcji zagospodarowania dworca oraz Borysław Zatoka z Fundacji Spacerowa 7. Rozmawialiśmy m.in. o koncepcjach zagospodarowania budynku i przestrzeni przydworcowej (Centrum Kultury, Restauracja, Hostel), jego stanie technicznym, a także możliwościach finansowania gruntownego remontu – rewitalizacji obiektu. Jestem przekonany, że to miejsce może tętnić życiem. Wspólnie z Jerzym Michalakiem, wicemarszałkiem województwa zadeklarowaliśmy nasze poparcie i pomoc w realizacji tej inwestycji. Pierwszy krok należy jednak do władz Lądka-Zdroju.

Budynek dworca kolejowego w Stroniu Śląskim, obecnie Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury. Fot.: Marzena Zawal
Budynek dworca kolejowego w Stroniu Śląskim, obecnie Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury. Fot.: Marzena Zawal

Powiedz o tym swoim znajomym: